• Szkoła Podstawowa nr 3 im. mjra Henryka Sucharskiego w Pasłęku

• Początek Szkoły Podstawowej nr 3 w Pasłęku sięga 1971 roku. To właśnie w tym roku, niemal 50 lat temu, 1 września w nowym budynku szkoły przy ulicy 1 Maja 21 naukę w 16 oddziałach rozpoczęło 530 uczniów.

W kolejnych latach szkoła pęczniała, tworzono nowe sale lekcyjne, kosztem holi, przybywało uczniów   i pracowników.

Nieco luźniej zrobiło się w roku 1998, kiedy to klasy I – III przeniosły się do tzw. „Małej Trójki” przy  ul. Spółdzielczej.

W roku szkolnym 1999/2000 naukę w szkole rozpoczęli gimnazjaliści. Rok 2003/2004 rozpoczęliśmy jako zespół Szkół Powszechnych, który funkcjonował do roku 2019. Od tego roku znowu jesteśmy Szkołą Podstawową.

„Trójka” to szkoła o mocnej pozycji na edukacyjnym rynku miasta i regionu. Specyfiką naszej placówki, jako jedynej w mieście, jest możliwość kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz różnym rodzajem i stopniem niepełnosprawności. Oferujemy bogaty wachlarz edukacyjny i terapeutyczny. Jest u nas miejsce dla każdego ucznia. Oprócz klas ogólnodostępnych, są także klasy dwujęzyczne, integracyjne obejmujące opieką uczniów z niepełnosprawnościami, klasy terapeutyczne, przeznaczone dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz klasy specjalne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Oprócz tych klas mamy także przedszkole specjalne.

Objęcie opieką tak różnorodnej grupy uczniów, możliwe jest dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej. Wśród 61 nauczycieli mamy specjalistów z dziedziny terapii pedagogicznej, socjoterapii, oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, logopedii, neurologopedii, psychoterapii, psychologii, gimnastyki korekcyjnej, fizjoterapii.

Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi pracowników, nasza szkoła jest miejscem, w którym uczniowie odnajdują i rozwijają swoje pasje., osiągają wysokie  wyniki w nauce, konkursach i zawodach sportowych.

Szkoła posiada salę gimnastyczną, zespół boisk „Orlik” oraz plac zabaw przy „Małej Trójce”. Klasy wyposażone są w nowoczesny sprzęt multimedialny. W szkole istnieją dwie nowoczesne pracownie komputerowe oraz profesjonalne gabinety do zajęć specjalistycznych. Jako jedyna szkoła dysponujemy windą, podjazdami oraz łazienkami dla niepełnosprawnych.

Zapewniamy uczniom możliwość korzystania z obiadów, które przygotowywane są na miejscu oraz ze świetlicy szkolnej.

Ogromne znaczenie ma dla nas bezpieczeństwo naszych uczniów, dlatego oba budynki szkolne oraz boiska objęte są monitoringiem.

Istotą naszej pracy jest pełna integracja uczniów zdrowych jak i tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz nauczycieli zaangażowanych w życie szkoły i rodziców.

Uczeń, nauczyciel i rodzic to trzy podmioty współuczestniczące w procesie edukacyjnym. Staramy się, aby wszyscy okazywali sobie wzajemny szacunek, życzliwość i partnerstwo.

Nasza szkoła jest nowoczesną placówką, dynamicznie rozwijającą się, realizującą swoje zadania, dostosowującą swoje oferty edukacyjne do zainteresowań i potrzeb wszystkich uczniów.

tekst: E. Pągowska