Nagłówek
REGULAMIN REALIZACJI UCZNIOWSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO w Gimnazjum:
projekt_gimnazjalny_warunki_realizacji.doc
Tematyka Projektów Gimnazjalnych:
Biologia
- Choroby i pielęgnacja skóry – celem projektu jest poznanie chorób skóry i sposobów jej pielęgnacji, szczególnie w okresie dojrzewania. Zaliczenie – plansza, pokaz maseczek dla różnych typów skóry, prezentacja.
- Wpływ warunków na proces kiełkowania nasion – projekt badawczy, mający na celu badanie wpływu temperatury, światła, wody oraz tlenu w procesie kiełkowania nasion. Zaliczenie – prezentacja badań i wyników.
- Rośliny i zwierzęta, które warto znać – celem projektu jest poznanie różnorodności biologicznej najbliższej okolicy. Zaliczenie – prezentacja elektronicznego zielnika lub atlasu.
- Rośliny lecznicze w naszej kuchni – celem jest pokazanie właściwości leczniczych roślin używanych
w kuchni jako przyprawy. Zaliczenie – prezentacja prac, wystawa. - Kto mieszka w kałuży? – projekt badawczy mający na celu odkrywanie świata organizmów niewidocznych gołym okiem, np. pierwotniaków. Zaliczenie – założenie hodowli, prezentacja wyników badań.
Chemia
- Dlaczego woda w jeziorze jest zielona? Uczniowie prowadzą badania właściwości wody jeziornej, przeprowadzają obserwacje
i doświadczenia dotyczące wpływu warunków środowiska
na rozwój roślin. Podsumowaniem jest prezentacja multimedialna na lekcjach biologii i chemii. - Metale w naszym otoczeniu. Uczniowie poznają właściwości metali stosowanych w technice i życiu codziennym
i przeprowadzają eksperymenty laboratoryjne. Końcowym efektem jest prezentacja multimedialna, plakaty, film, album zdjęć.
Fizyka
- Ruch wokół nas.
- Każdy może oszczędzać energię elektryczną.
- W jaki sposób możemy wpłynąć na zmniejszanie hałasu
w szkole.
Geografia
- Tu mieszkam i żyję – moje miejsce na ziemi. Uczniowie poznają środowisko geograficzne, zasoby naturalne (w tym turystyczne)
i dziedzictwo kulturowe swojego regionu. Podsumowaniem projektu będzie prezentacja multimedialna przedstawiona uczniom na godzinach wychowawczych. - Niespokojne wnętrze Ziemi. Uczniowie poznają budowę wnętrza Ziemi, procesy, które we wnętrzu zachodzą i ich skutki. Przygotowują wulkan i za pomocą doświadczenia imitują wybuch wulkanu oraz przygotowują prezentację multimedialną, którą prezentują na lekcji geografii.
- Niezwykłe Góry Świętokrzyskie. Uczniowie opracowują plan wycieczki w Góry Świętokrzyskie – trasę, odległości, obiekty
i zabytki godne zobaczenia, przypuszczalny koszt. Zaprojektowaną wycieczkę przedstawiają w formie prezentacji na godzinach wychowawczych.
Informatyka
- Organizacja szkolnego turnieju ZSP Legends.
- Mieszkańcom którego kraju żyje się najlepiej? Uczniowie porównują warunki materialne obywateli żyjących w różnych krajach europejskich. Uwzględniają różne kryteria, takie jak: płace minimalne, płace średnie, podatki itp. Dane opracowują w arkuszu kalkulacyjnym, na podstawie wniosków opracowują prezentację na temat warunków życia mieszkańców w kilku krajach europejskich.
- Matematyka, która procentuje. Procenty w banku. Uczniowie przeprowadzają wywiad z pracownikami dwóch banków w Pasłęku, zapoznają się z takimi tematami jak: oprocentowanie lokat oszczędnościowych, obliczanie procentu z wpłaconej kwoty (jak liczą to banki), kapitalizacja odsetek oraz obliczanie podatku
z odsetek. Uczniowie przygotowują symulację w Excelu odnośnie wzrostu ich oszczędności w czasie. Projekt kończy się prezentacją dla uczniów i rodziców poszczególnych klas.
Język polski
- Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mojej małej ojczyzny. Cel – pogłębianie wiedzy nt. najbliższego otoczenia. Umożliwia zintegrowanie zagadnień podejmowanych na lekcjach j. polskiego, historii, geografii, plastyki, muzyki i historii. Uczeń będzie miał możliwość poznać przeszłość swojego regionu, zanalizować współczesne realia oraz wykazać się pomysłami odnoszącymi się do przyszłości „małej ojczyzny”.
- Kobieta i mężczyzna w wybranych epokach. – W ramach tego projektu podejmowane będą zagadnienia: relacje między kobietami a mężczyznami i ich role w społeczeństwie, wizerunki kobiet
i mężczyzn w literaturze i malarstwie, moda wybranych epok, feminizm i szowinizm oraz stereotypy. - Wyobraźnia nie tylko romantyczna. – Uczniowie będą mieli możliwość prezentacji swoich umiejętności aktorskich
i reżyserskich, wykazania się wiedzą i umiejętnościami polonistycznymi, plastycznymi, historycznymi i muzycznymi. - Czym jest dla człowieka praca? Projekt ma na celu zebranie
i przeanalizowanie informacji nt. rozwoju cywilizacji, rozważanie znaczenia pracy w ludzkim życiu, a z tym związane zagadnienia pracoholizmu i bezrobocia, stworzenie galerii obrazów przedstawiających ludzi w czasie wykonywanej pracy, porównywanie typowych zajęć wykonywanych przez ludzi wieki pół wieku temu z zawodami współczesnymi. - Na deskach teatru. – Ostatecznym wynikiem tego projektu będzie przygotowanie inscenizacji wybranego utworu literackiego. Obejmie to: odegranie ról, reżyserię, przygotowanie scenografii, kostiumów, dobór odpowiednich efektów dźwiękowych i oprawy muzycznej, opracowanie programu i przygotowanie plakatu.
Języki obce
- Wielojęzyczny kalendarz świąt. Powinien zawierać opis świąt, a także tradycji i zwyczajów związanych ze świętami obchodzonymi w krajach, w językach których sporządzony został kalendarz (np. angielsko-niemiecko-polsko-rosyjski, angielsko-polski, niemiecko-polski, angielsko-niemiecko-polski, rosyjsko-polski). Forma prezentacji – album/kalendarz, prezentacja multimedialna, film.
- Inscenizacja tekstów i piosenek w języku angielskim. Przygotowanie przedstawienia opartego na treściach edukacyjnych przedszkolnych i prezentacja w przedszkolu.
- Wiliam Szekspir – jego życie i twórczość. Najważniejsze fakty z życia poety. Miejsca ważne w jego biografii. Najważniejsze utwory, okoliczności ich powstania, recytacja fragmentów. Ewentualnie wprowadzenie kilku informacji o teatrze elżbietańskim, scenka z wykorzystaniem fragmentów twórczości.
- Zabytki Berlina, Wiednia, Londynu, Moskwy, Itzehoe, Pasłęka. Uczeń zna zabytki w ww. miastach, posiada elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym. Uczeń tworzy krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi pisemne – opisuje miejsca. Uczeń dokonuje samooceny i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem – korzystanie ze słownika, poprawianie błędów, prowadzenie notatek, zapamiętywanie nowych wyrazów, korzystanie z tekstów kultury w języku obcym. Uczeń współdziała w grupie i korzysta ze źródeł informacji w języku obcym.
- Nasza szkoła i szkoła partnerska w Itzehoe. Uczeń zna podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu społeczności szkolnej w obu szkołach (przedmioty szkolne, zajęcia pozalekcyjne, ocenianie, wygląd szkoły). Posiada elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym. Uczeń tworzy krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi pisemne – opisuje miejsca. Uczeń dokonuje samooceny i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem-korzystanie ze słownika, poprawianie błędów, prowadzenie notatek, zapamiętywanie nowych wyrazów, korzystanie z tekstów kultury w języku obcym. Uczeń współdziała w grupie. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym.
- Słownik dwu-, trzy- lub czterojęzyczny (język polski, angielski, niemiecki, rosyjski). Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków leksykalnych w zakresie następujących tematów: człowiek, dom, szkoła, praca, życie rodzinne i towarzyskie, żywienie, zakupy i usługi, podróżowanie i turystyka, kultura, sport, zdrowie, nauka i technika, świat przyrody, życie społeczne, elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym. Uczeń dokonuje samooceny i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem korzystanie ze słownika, poprawianie błędów, prowadzenie notatek, zapamiętywanie nowych wyrazów, korzystanie z tekstów kultury w języku obcym. Uczeń współdziała w grupie. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym.
- Pasłęk – moje miasto. Uczeń zna historię swojego miasta. Uczeń przygotowuje materiały na wystawkę o Pasłęku w języku obcym oraz redaguje zaproszenie na wystawę.
Matematyka
- Symetria wokół nas – celem projektu jest poszukiwanie związku matematyki z lokalnym środowiskiem, uwrażliwienie na piękno przyrody, zabawa w poszukiwaczy wiedzy – wyszukiwanie symetrii w architekturze, sztuce, przyrodzie i otaczającym świecie, kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków z obserwacji najbliższej okolicy, popularyzacja matematyki. Zaliczenie – album, prezentacja multimedialna lub plakat.
- Matematyka wokół nas – cele projektu: poszukiwanie związku matematyki z życiem codziennym, np. procentów, figur geometrycznych, symetrii; zabawa w poszukiwaczy wiedzy – wyszukiwanie przykładów zastosowania matematyki na co dzień, np. w domu, szkole, okolicy; kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków z obserwacji życia codziennego; popularyzacja matematyki. Zaliczenie – album, prezentacja multimedialna, plakat.
Inne
- Przedsiębiorczość – pierwszy krok do przyszłości. Kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole, rozpoznawania i rozwiązywania problemów. Kształtowanie umiejętności i postaw przedsiębiorczych. Nauka organizacji czasu, planowania pracy i budżetu.
- Numer gazetki szkolnej poświęconej prezentacji uczniów naszej szkoły.
- Szkoła, do której chodzę – prezentacja multimedialna.
- Piękna matematyka, czyli geometria w sztuce. Uczniowie poszukują związków matematyki z różnymi dziedzinami sztuki: szukają informacji nt. symetrii oraz poznają różne przykłady jej wykorzystania w sztuce; zapoznają się z pojęciem fraktali. Znajdują w Pasłęku przykłady form architektonicznych, których modelami są poznane przez nich bryły: wykonują ich fotografie i opracowują je przy pomocy programu graficznego. W temacie „M jak malarstwo, muzyka i… matematyka” zbierają informacje nt. złotej liczby i złotej proporcji, poznają związki pomiędzy złotym podziałem a wielkimi dziełami sztuki (przygotowują film na ten temat oraz Muzeum Wirtualne, przedstawiają związki Picassa z matematyką). Sprawdzają również jak kompozytorzy stosują matematykę w swoich utworach: przedstawiają związek między budową i kształtem instrumentów muzycznych a matematyką.
- Wiesz co się liczy? Szacunek i bezpieczeństwo „naszej ulicy’. Działania uczniów realizowane będą w oparciu o „metodę projektu” i będą dotyczyły bezpieczeństwa, czyli ochrony uczniów przed zagrożeniami związanymi z przemocą, agresją i uzależnieniami oraz integracji czyli tworzenia więzi społecznych. W ramach prezentacji zagadnienia uczniowie przygotowują ulotki, plakaty, projekcje filmów terapeutycznych, prezentacje multimedialne, konkursy i debaty.