• Zasady współpracy z Rodzicami

ZASADY WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI
          - stanowią załącznik do Programu Wychowawczo-Profilaktycznego SP nr 3 w Pasłęku

1. FORMY WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI
          1. Spotkania z rodzicami:
          • zebrania z rodzicami,
          • spotkania indywidualne,
          • konsultacje i porady.
          1. Spotkania w domu ucznia (w uzasadnionych przypadkach).
          2. Spotkania tematyczne:
          • spotkania z ekspertami;
          • ankietowanie uczniów i rodziców.
          1. Spotkania okolicznościowe.
          2. Zajęcia otwarte (lekcje prowadzone w obecności rodziców).

1. ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W KONTAKTACH Z RODZICAMI:

Na początku roku szkolnego wychowawcy przedstawiają rodzicom obowiązujące zasady kontaktowania się ze szkołą.

1. Miejscem rozmów nauczyciela z rodzicami o sprawach dziecka jest szkoła.

1. Spotkania z rodzicami odbywają się w gabinetach lub pracowniach szkolnych. Nie udziela się informacji o uczniach na korytarzu, w trakcie pełnienia przez nauczyciela dyżuru na przerwie oraz w trakcie prowadzonej przez nauczyciela lekcji.

1. Zebrania odbywają się w ściśle określonych terminach. O terminach zebrań rodzice zostają powiadomieni na początku roku szkolnego. Późniejsze zamiany mogą być dokonywane w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach. O zebraniu wychowawca przypomina tydzień wcześniej (za pośrednictwem dziennika elektronicznego).

1. Obecność rodziców na zebraniu jest obowiązkowa. W przypadku nieobecności z ważnych przyczyn, rodzic jest zobowiązany do ustalenia indywidualnego kontaktu z wychowawcą w terminie tygodnia od zebrania.

1. W przypadku  uchylania się od kontaktów rodzica z wychowawcą w przeciągu 2 tygodni od zebrania wychowawca pisemnie zaprasza rodzica do szkoły. W sytuacjach wyjątkowych możliwy jest dodatkowy kontakt rodzica z nauczycielem, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

1. Kontakt telefoniczny nauczyciel-rodzic, rodzic-nauczyciel jest możliwy w wyjątkowych lub uzasadnionych sytuacjach.

1. Nieobecność dziecka na zajęciach lekcyjnych rodzic usprawiedliwia w terminie nie przekraczającym 7 dni od nieobecności. Po przekroczeniu tego terminu nieobecność będzie traktowana przez wychowawcę jako nieusprawiedliwiona.

1. Rodzice wspólnie z nauczycielami przestrzegają zasad przyjętej procedury w trosce o poziom kontaktów i współpracy.

1. Wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości w funkcjonowaniu dziecka będą zgłaszane przez szkolę rodzicom – celem indywidualizowania współpracy.

W przypadku, gdy działania nie będą przynosiły efektów zgodnych z dobrem dziecka, nieprawidłowości będą się pogłębiać lub nie będą korygowane, szkoła będzie informowała odpowiednie osoby lub instytucje - np. dzielnicowego, MOPS, kuratora, Sąd Rodzinny i in. - mogące mieć wpływ na podniesienie skuteczności takich oddziaływań wychowawczych, które prowadzą do prawidłowego rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego dziecka oraz prawidłowej realizacji obowiązku szkolnego.