• MEiN
          • List od Ministra Edukacji i Nauki

          • Warszawa, 22 czerwca 2022 r.

            Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,

             

            rok szkolny 2021/2022 był czasem wielu ważnych i potrzebnych zmian w polskiej edukacji. Realizowaliśmy przedsięwzięcia ukierunkowane na wspieranie wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, budowanie kompetencji przyszłości oraz uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, który powinien odpowiadać na wyzwania XXI wieku.

             

            Zainicjowaliśmy program „Laboratoria Przyszłości”. Na zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego, w tym drukarek 3D, mikrokontrolerów, robotów czy sprzętu do nagrań, przeznaczyliśmy rekordową sumę 1 mld zł. Wszystko po to, aby młodzi ludzie w każdej szkole mogli prowadzić ciekawe eksperymenty, uczyć się pracy w grupie, rozwijać własne talenty, a także zdobywać nowe kompetencje i umiejętności ważne na kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego.

             

            Już w pierwszych tygodniach roku szkolnego 2021/2022 uczniowie i nauczyciele wyjechali na wycieczki szkolne dofinansowane z programu „Poznaj Polskę”. Młodzi ludzie odwiedzali miejsca związane z naszą historią i kulturą oraz największymi osiągnięciami nauki. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności szkolnych, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu wsparcia finansowego i rozwoju programu. Uruchomiliśmy projekt „Poznaj Polskę na sportowo”, którego celem jest promocja aktywności fizycznej i zachęcenie uczniów do uprawiania sportu.

             

            Chcemy, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę w ciekawy i atrakcyjny sposób, poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. Służą temu także Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, które powstają w całej Polsce. Dzięki tym małym centrom nauki uczniowie z mniejszych miast i miejscowości mogą rozwijać swoją kreatywność, poznawać osiągnięcia nauki oraz zjawiska otaczającego nas świata blisko swojej szkoły i miejsca zamieszkania.

             

            Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom kształcenia na odległość, w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowaliśmy programy wsparcia uczniów po okresie pandemii, takie jak „WF z AWF” czy „Dobrze widzieć”. Przedsięwzięcia były związane zarówno ze zdrowiem oraz kondycją fizyczną dzieci i młodzieży, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również z pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału. Od marca w szkołach realizowane są zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin. Cieszę się również, że udało się wprowadzić przepisy, które pozwalają na zwiększenie liczby specjalistów oraz wsparcia finansowego na organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

             

            Ostatnie miesiące obecnego roku szkolnego były pod wieloma względami szczególne. Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że do polskich szkół trafiły tysiące dzieci zza naszej wschodniej granicy. Wprowadziliśmy elastyczne przepisy, które umożliwiły włączanie ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji. Ich adaptacja w nowym środowisku nie byłaby jednak możliwa bez ogromnej empatii, wrażliwości i ofiarności całych społeczności szkolnych. Młodzi ludzie, a także ich nauczyciele zdali egzamin z otwartości i serdeczności. Swoim ukraińskim kolegom i koleżankom okazali wsparcie w momencie, w którym najbardziej tego potrzebowali. Z całego serca za to dziękuję!

             

            W przededniu wakacji życzę uczniom, nauczycielom i rodzicom dobrego odpoczynku. Mam nadzieję, że dla młodych ludzi będzie to czas pełen przygód, odkrywania nowych miejsc i realizowania pasji. Gratuluję sukcesów edukacyjnych i wychowawczych. Jestem przekonany, że z dumą odbierzecie szkolne świadectwa. Słowa uznania kieruję do nauczycieli i wychowawców, dziękując za przekazywanie wiedzy i kształtowanie postaw młodych ludzi. Życzę Państwu, aby czas letniego odpoczynku pozwolił na wytchnienie od codziennych obowiązków.

             

            Serdecznie pozdrawiam także społeczność szkół polonijnych na całym świecie. Dziękuję nie tylko za trud nauczania języka polskiego, ale także za promowanie polskiej tradycji, historii i dziedzictwa narodowego poza granicami naszego kraju.

             

            Wszystkim życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji!

             

             

             

            Z wyrazami szacunku

            Przemysław Czarnek

            Minister Edukacji i Nauki

             

            (dodała:BP)

        • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klasy 4-7
          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klasy 4-7

          • Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klasy 4-7 została dodana do albumu fotograficznego

            Barbara Bieńkowska

            Drodzy uczniowie! W mijającym roku szkolnym mogliście przekonać się, jak bardzo nieprzewidywalne jest życie. Przyszło Wam zdobywać wiedzę w warunkach szczególnie trudnych. Mimo, że musieliście przekroczyć swoimi nogami wiele kłód, wywiązaliście się z tego zadania wzorowo. Należy Wam się solidna porcja odpoczynku. Przed Wami dwa miesiące beztroski. Wykorzystajcie je mądrze.  Cudownej zabawy i wielu przygód!

            dodała B.B.

            SU

        • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klas ósmych
          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klas ósmych

          • Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klas ósmych została dodana do albumu fotograficznego

            Barbara Bieńkowska

            W dniu 23 czerwca 2022r takimi słowami wychwawcy klas ósmych: pani Anna Borkowska, Pani Iwoan Kamińska, Pani Anna Adameczek i pani Marezna Jaworska pożegnały swoich uczniów
            " Za Wami tysiące lekcji, przerw i w końcu dzisiaj usłyszycie ten ostatni dzwonek oznajmujący koniec pewnego etapu w Waszym życiu. To tu osiem lat, onieśmieleni, niektórzy nieco zalęknieni, zostaliście włączeni w naszą szkolną społeczność. Wspólnie spędzony czas sprawił, że staliśmy się sobie bliscy, a przede wszystkim Wy staliście się bliscy sobie. Dziękujemy Wam za życzliwość , poczucie humoru, dobre chęci, wyrozumiałość, otwartość, szczerość.  Życzymy Wam, by wspomnienia wspólnych chwil przypomniało Wam, ze jesteście niepowtarzalni, wartościowi i wyjątkowi. Niech pamięć o szkolnych latach wzbudza  w Was motywację do realizacji zamierzonych celów. Nigdy nie traćcie nadziei, że będzie dobrze ani wiary we własne możliwości. Drodzy Absolwenci, idźcie przez życie z taką radością z jaką dziś odbieraliście świadectwa ukończenia szkoły. Nie rezygnujcie z marzeń. Pamiętajcie, ze niezależnie od wszystkiego, w życiu trzeba być po prostu dobrym człowiekiem".

            Barbara Bieńkowska

        • Zabawy Językiem Polskim
          • Zabawy Językiem Polskim

          • Nowa galeria Zabawy Językiem Polskim została dodana do albumu fotograficznego

            Barbara Bieńkowska

            Zabawy Językiem Polskim stały się tradycją naszej szkoły. W tym roku uroczystość przebiegała pod hasłem "Znamy polskie legendy". Celem projektu jest poznawanie literatury oraz rozwijanie zainteresowań i umiejętności humanistycznych.

            W zabawie uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas IV-VI. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

            dodała B.B.

            Adriana Lech

        • Apel Nasze Sukcesy
          • Apel Nasze Sukcesy

          • Nowa galeria Apel Nasze Sukcesy została dodana do albumu fotograficznego

            Barbara Bieńkowska

            Dnia 22 czerwca 2022r odbył się Apel Nasze Sukcesy, który jest już tradycyjnym podsumowaniem osiągnięć uczniów w roku szkolnym 2021/2022r.  W tym roku uroczystość rozpoczął występ zespołu Hipnotic Dance Pasłęk. Następnie wręczono nagrody i dyplomy zdobyte w konkursach przedmiotowych, plastycznych, sportowych i innych. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

            Barbara Bieńkowska

        • Zkończenie ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
          • Zkończenie ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

          • Informujemy, że zakończenia dla poszczególnych poziomów klas będą przebiegać w następującym porządku:

            • w dniu 23 czerwca 2022 r. w budynku przy ul. 3 Maja 21

            klasy 8 o godz. 12:00

            • w dniu 24 czerwca 2022 r. w budynku przy ul. Spółdzielczej 7

            - klasy 3 o godz. 8:00

            - klasy 2 o godz. 9:00

            - klasy 1 o godz. 10:00

            • w dniu 24 czerwca 2022 r. w budynku przy ul. 3 Maja 21

            - klasy 4-5 o godz. 8:00

            - klasy 6-7 o godz. 9:30

            Bożena Półtorak

        • Bal klas ósmych
          • Bal klas ósmych

          • Nowa galeria Bal klas ósmych została dodana do albumu fotograficznego

            Barbara Bieńkowska

            Dnia 20 czerwca 2022r odbył się Bal Absolwenta. Tradycynie uroczystość rozpoczęła się polonezem przygotowanym przez uczniów klas ósmych pod kierunkiem pani Marzeny Jaworskiej. Po podziękowaniach
            i sesjach zdjęciowych rozpoczęła się szalona zabawa. 

            Barbara Bieńkowska

        • Obraz mohamed Hassan z Pixabay
          • „Oswoić stres”

          •  

            Stres to stały towarzysz naszej codzienności. Uruchamia się w różnych sytuacjach i przebiega z różnym natężeniem. Jest naturalną reakcją na to, co zakłóca nasze zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Od jego siły, czasu oddziaływania i  reakcji zależy, jak stres wpłynie na nasze życie. Czy będzie naszym sprzymierzeńcem, który mobilizuje do działania w różnych trudnych momentach, czy przykrym zwiastunem kolejnej życiowej porażki, straty.

             

            Co najczęściej wyzwala stres?

            • Sytuacje, gdy jesteśmy oceniani.
            • Bycie krytykowanym, obwinianym.
            • Poczucie, że nie jesteśmy szanowani.
            • Niesprawiedliwe traktowanie.
            • Niedocenianie, brak uznania.
            • Poczucie bycia niesłuchanym lub niewysłuchiwanym.
            • Czekanie.
            • Presja czasu.
            • Poczucie braku czasu.
            • Brak akceptacji społecznej.

             

            Jak oswajać stres?

            • Oswoić się i zaakceptować fakt, że będziemy go przeżywać.
            • Uczyć się traktować go, jak informacyjnego sprzymierzeńca.
            • Redukować go za pomocą własnych, wypracowanych metod.

             

            Jak to zrobić praktycznie?

            • Uświadom sobie, że właśnie się stresujesz.

            Dokonujemy tego dzięki rozwijaniu umiejętności obserwowania i rozumienia samego siebie. Dzięki temu możemy zatrzymać dotychczasową automatyczną reakcję na stres, którą wzbudza nasz organizm.

             

            • Przekieruj swoją uwagę, aby nabrać dystansu.

            Aby obniżyć napięcie, dyskomfort musimy na chwilę przekierować naszą uwagę na coś, co pozwoli nam się zdystansować, oderwać od problemu, odzyskać panowanie nad sobą i zmniejszyć poczucie bezradności.

            (np. ćwiczenia oddechowe, relaksacja, przerwa na spacer, posłuchać ulubionej muzyki, rozmowa z bliską osobą)

             

            • Kiedy wrócisz do problemu, to zadaj sobie pytania:

            Co można zrobić w tej sytuacji?

            Co  ja mogę zrobić w tej sytuacji?

            Na co mam wpływ?

            Jak inaczej niż zwykle mogę się zachować?

             

            Pamiętaj, że zmiana nawyków reagowania i wyłączanie automatycznych zachowań w danej sytuacji wymaga czasu, powtarzania i cierpliwości. Dlatego daj sobie czas na zmianę. Trening czyni mistrza :)

            Małgorzata Jaskułowska
            - psycholog

            (dodała: BP)

        • Plakat akcji "Dzień w piżamie", czerwiec 2022
          • Dzień w piżamie

          • 20 czerwca (poniedziałek) SU organizuje DZIEŃ W PIŻAMIE  Tego dnia włóż piżamę, szlafrok lub kapcie!Baw się dobrze  Bądź kreatywny/a!Do zobaczenia!

          • Konkursy ziązane z wyborem zawodu w ZSEiT

          •  

            W dniu 9 czerwca 13 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie promującym zainteresowania techniczne.

            Konkurs organizował ZSEiT oraz Powiatowa Śieć Doradców Zawodowych.

            Nasi uczniowie najliczniej wzięli udział w konkursie "Mierz w cel". Najlepszy okazał się uczeń kl. 8d Krystian Andruszkiewicz, który w klasyfikacji indywidualnej zajął 2 miejsce (ustępując zwycięzcy tylko jednym punktem), a wyróżnienie otrzymał Adam Łopacki. W klasyfikacji grupowej Szkoła Podstawowa nr 3 również zajęła 2 miejsce.

            Gratulujemy!

            Bożena Półtorak

            (Dodała:BP)

        • Wycieczka klas III a i II c
          • Wycieczka klas III a i II c

          • 14 czerwca klasy IIIa i IIc udały się na wycieczkę do Alpaka Team w Jankowie Gdańskim oraz Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Dzieci miały okazję poznać przesympatyczne alpaki, z którymi udały się na spacer. Brały również udział w pokazie gremplowania runa oraz próbowały swoich sił w przędzeniu wełny. Wiele emocji dostarczyła rozdająca buziaki alpaka Wandzia, a uroczy i  łagodny Karmel skradł niejedno serce. Oprócz alpak, dzieci odwiedziły różne ptactwo, w tym pawie, sowę i wyjątkowo miękkie kurki silki. Były też owce, kozy, egzotyczne świnie, króliki i koń. Kolejny przystanek stanowiło Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie uczniowie brali udział w warsztatach Misja na Marsa oraz samodzielnie doświadczali różnorodnych zjawisk naukowych.

            Joanna Furman

        • Rowerowa wycieczka do Szwecji  - uczniowie klasy 8b SP3 w Pasłęku,  29-31 maja 2022 r.
          • Wycieczka rowerowa do Szwecji

          • W ramach wynagrodzenia trzydniowych zmagań z egzaminami ósmoklasistów i na zakończenie ośmioletniej nauki w szkole podstawowej, uczniowie klasy 8b wraz z wychowawcą- p.Iwoną Kamińską udali się na 3- dniową wycieczkę rowerową.

            Wyprawa zaczęła się 29 maja rejsem promem z Gdyni do Szwecji. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy, był skansen ze starym budownictwem szwedzkim w Karlskronie. Następnie popłynęliśmy promem na wyspę Aspö, gdzie oprócz szwedzkich krajobrazów, mogliśmy zobaczyć zabytkową twierdzę Drottningskär. Po powrocie z wyspy zaplanowane mieliśmy zwiedzanie Muzeum Morskiego, ukazującego historię szwedzkiej Marynarki Wojennej. Obejrzeć tam można było niesamowitą kolekcję rzeźb galionowych (figur dziobowych) oraz nauczyć się podstaw morskiej nawigacji. W Muzeum najciekawszą atrakcją okazała się możliwość wejścia do autentycznej łodzi podwodnej, należącej do Marynarki Wojennej Szwecji. Mieliśmy również czas na spacer po Rynku Głównym, na którym znajduje się pomnik Karola XI. Zwiedziliśmy także Kościół Świętej Trójcy, zwany także Kościołem Luterańskim oraz zobaczyliśmy Kościół Admiralicji, przy którym jest pomnik Nilsa Holgerssona. Zwiedzając Karlskronę, nie można było pominąć najstarszej części tego miasta - dzielnicy Björkholmen, gdzie znajdują się zadziwiająco małe, kolorowe domki. Znaleźliśmy oczywiście jeszcze czas na zakupy w szwedzkim centrum handlowym.

            Dzięki sympatycznym i spontanicznym przewodnikom naszej wycieczki, oprócz samej wyprawy rowerowej nie zabrakło: historii, muzyki, tańca i nauki szwedzkiego. Szwecja to piękny kraj i z pewnością pojadę tam jeszcze raz.

            Michał Markowski kl. 8b

            (dodała: BP)

        • Światowy Dzień Biegania w Pasłęku
          • Światowy Dzień Biegania w Pasłęku

          • 1 czerwca bieżnia naszej szkoły zatętniła życiem. W ramach obchodów Światowego Dnia Biegania Uczniowski Klub Sportowy „Gimpas” oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Pasłęku zorganizowali Pasłęcką Milę Pokoju. Celem imprezy była promocja biegania jako najprostszej prozdrowotnej aktywności ruchowej oraz promocja sportu i lekkiej atletyki – królowej sportu. W programie znalazły się biegi na 60, 400 i 1609m. i miały oprawę jak podczas profesjonalnego mityngu lekkoatletycznego. Zainstalowano bramę startową, bloki i znaczniki startowe. Uczestnicy podzieleni zostali na serie. Na dystansie 60m, finalnie odbyło się ich aż 41!!!. W biegu na 400m było 6 a na 1609m 3 serie. Krótsze dystanse obsadzone były przede wszystkim przez uczniów szkół podstawowych i średnich. Na najdłuższym z biegów wystartowali również dorośli sympatycy aktywności biegowej. Elektroniczny pomiar czasu oraz niezbędne procedury prowadzili sędziowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Pomiędzy biegami można było sprawdzić swoją sprawność na zainstalowanym na orliku torze przeszkód. Chętni mogli spróbować sił także w rzucie mini oszczepem. Ważną częścią imprezy były animacje plastyczne. Uczestnicy wykonywali prace, tematycznie związane ze słowami: pokój, biegi, zdrowie. 

            Na zakończenie Wiceburmistrz Pasłęka pan Marek Sarnowski oraz Dyrektor SP3 pani Mariola Kwiatkowska wręczyli wszystkim uczestnikom okolicznościowe pamiątki a w drodze losowania upominki. Zwycięzcy biegu na 1609m otrzymali puchary i drobne nagrody rzeczowe.

            Przedsięwzięcie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Pasłęka i nie tylko. Gościliśmy także uczestników m.in. z Elbląga, Ornety, Morąga, Kurzętnika czy też Wilcząt.

            Serdecznie dziękujemy pasłęckim firmom i instytucjom bez których wsparcia realizacja Pasłęckiej Mili Pokoju nie byłaby możliwa:

            - Gmina Pasłęk i Burmistrz Pasłęka

            - Sery ICC Pasłęk

            - Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku

            - Zacisze - Sala bankietowo-weselna

            - Akademia Młodego Sportowca w Pasłęku

            - Primbud

            - Lekkoatletyka dla Każdego!

            Dziękujemy za pomoc i życzliwość także firmie Paki-Print, MOSiR Pasłęk i wszystkim zaangażowanym wolontariuszom.

            Kliknij aby wyświetlić wyniki: 
            WYNIKI 1 (1609m) 

            WYNIKI 2 (400m) 

            WYNIKI 3 (60m)

        • V miejsce w Wojewódzkim Konkursie Dendrologicznym
          • V miejsce w Wojewódzkim Konkursie Dendrologicznym

          • Dnia 3 czerwca 2022r w siedzibie Nadleśnictwa Elbląg odbył się Wojewódzki Konkurs Dendrologiczny. Naszą szkołę reprezentowali: Laura Czyżów z 7b, Kinga Jadzińska z 7b oraz Jakub Kowal z 7c. Dodatkowo Laura Czyżów brała udział w konkursie indywidualnym na Mistrza Dendrologii. Uczniowie musieli wykazać się znajomością drzew i krzewów oraz terminologią leśną. Wyniki konkursu:  Laura Czyżów zajęła 5 miejsce w konkursie indywidualnym oraz drużynowo również zdobyli 5 miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za przygotowania oraz gratuluję sukcesu.

            Barbara Bieńkowska

        • Dzień zdrowego jedzenia
          • Dzień zdrowego jedzenia

          • 3 czerwca klasa 3a postanowiła przyjrzeć się swoim kanapnikom i zadbać o zdrowsze drugie śniadanie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach o tematyce zdrowego odżywiania, wykonywały prace plastyczne promujące zdrowe odżywianie oraz przygotowały owocowe koktajle piękne truskawek.

            Joanna Furman, Beata Dąbrowska

             

            Nowa galeria Dzień zdrowego jedzenia została dodana do albumu fotograficznego

    • Galeria zdjęć

        brak danych
      • Lista galerii

        brak danych