Od lat w Szkole Podstawowej nr 3 w Pasłęku są tworzone klasy terapeutyczne dla uczniów po ukończeniu klasy szóstej. Mogą do niej uczęszczać dzieci mające jednorodne trudności w nauce – stwierdzoną dysleksję rozwojową. Młodzież korzysta w tej klasie z tych samych podręczników oraz realizuje taki sam program nauczania, co w klasach ogólnie dostępnych. Jednak mniejsza liczebność oddziału (do 15 osób) daje realną możliwość dostosowania metod i form nauczania do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych. Pozwala wyrównać szanse edukacyjne i umożliwić aktywny rozwój wszystkich sfer osobowości. Daje większe możliwości podjęcia efektywnego współdziałania w grupie rówieśniczej, która ma podobne zasoby i ograniczenia.
Kim jest dziecko dyslektyczne?
Wielu niezwykłych i powszechnie znanych osób – przedstawicieli nauki, kultury, sztuki i biznesu – borykało się z dysleksją. Albert Einstein, Adam Mickiewicz, Leonardo da Vinci, Jan Matejko, Wojciech Cejrowski, Bill Gates i wiele innych wybitnych oraz znanych osób udowodniło, że nie jest ona barierą w dojściu do sukcesu. Jednak trudności, jakie sprawia w życiu codziennym, może wymagać dużo więcej wysiłku w osiągnięciu go.
Dysleksja, dysgrafia, dysortografia – występują u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, a nierzadko wręcz bardzo uzdolnionych. Jednak specyficzne zaburzenia niektórych funkcji poznawczych czy motorycznych powodują, że nie są w stanie osiągnąć takich samych wyników w nauce, jak ich rówieśnicy. Jeżeli nawet osiągają efekty, to nakładem dużo większego wysiłku i czasu, co bywa czynnikiem zniechęcającym oraz obniżającym poczucie własnej wartości.
Na opanowanie pewnych umiejętności dyslektycy potrzebują więcej czasu, szczególnego wsparcia i zrozumienia ze strony dorosłych oraz metod dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwojowych. Klasa terapeutyczna daje możliwość wyrównania szans edukacyjnych uczniom dyslektycznym. Dzieje się tak, ponieważ jest tam realna szansa na:
- zniwelowanie objawów dysleksji związanych z trudnościami w zdobywaniu wiedzy i umiejętności;
- wyrównanie ewentualnych zaległości programowych, jeżeli takie powstały w ubiegłych latach;
- osiąganie lepszych wyników w nauce, a co za tym idzie – wzrost motywacji do nauki;
- przygotowanie do funkcjonowania na wyższym etapie kształcenia i samodzielnego funkcjonowania w życiu dorosłym.
Możliwość osiągnięcia takich efektów daje dostosowanie organizacji oddziału i procesu nauczania do specyficznych potrzeb edukacyjnych uczniów ze stwierdzoną dysleksją rozwojową. Stwarza sytuacje, w których mogą oni odnosić sukcesy edukacyjne, które dają możliwość wypracowania pozytywnego nastawienia do nauki, podniesienia motywacji do rozwoju i własnej samooceny. Realnie umożliwia lepszą adaptację w środowisku szkolnym przy realizacji tej samej podstawy programowej.
Podsumowując można stwierdzić, że uczęszczanie do klasy terapeutycznej to przywilej, szansa – a nie dyskwalifikacja!
Rodziców, którzy mają wątpliwości lub zapytania dotyczące wyboru klasy terapeutycznej dla swojego dziecka, zapraszam do kontaktu osobistego na teranie szkoły. Wystarczy zgłosić chęć spotkania z psychologiem szkolnym wychowawcy klasy lub w sekretariacie szkoły. Każdy termin zostanie wtedy indywidualnie ustalony telefonicznie.
Serdecznie zachęcam do spotkania osobistego – Małgorzata Jaskułowska.
Wstawiła:BP