Dziś pierwszy dzień egzaminów - język polski. W kolejnych dniach matematyka i jezyk angielski.
Życzymy powodzenia
Barbara Bieńkowska
Dziś pierwszy dzień egzaminów - język polski. W kolejnych dniach matematyka i jezyk angielski.
Życzymy powodzenia
Barbara Bieńkowska
Po czwartkowo-piątkowej wizycie klas piątych w Kaczym Bagnie nie jest już nam straszne:
- pieczenie chleba,
- szczudlarstwo,
- łucznictwo,
- lepienie z gliny.
Zagranie na bębnach „kipi kasza, kipi groch…to pestka
(dodała BB)
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Aby podkreślić znaczenie pszczół i przypomnieć o ich roli 19 maja 2023r w naszej szkole odbyły się różne konkursy. W kategorii klas 4-6 zwycieżyli:
I miejsce Pola Urbanowicz- Oszlis 4c,
II miejsce Filip Kozłowski 4c,
III miejsce Julia Duszczyk 4c.
W kategorii klas 7-8 zwycieżyli:
I miejsce Amelia Wizyń i Nikola Magnuszewska 8a
II miejsce Magdalena Szuba 8b
III miejsce Patrycja Gołaszewska 7b
Wręczenie nagród na apelu Nasze sukcesy. Wszyskim uczestnikom gratuluję.
Barbara Bieńkowska
12 maja uczniowie klasy 2a, 2c i 3a obejrzeli spektakl muzyczny „Piękna i Bestia” w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu. Reżyserem i autorem scenariusza do tego musicalu jest Andrzej Ozga. Sztuka powstała na motywach baśni Jeanne-MarieLeprince de Beaumont.
Dzieci z zapartym tchem śledziły historię o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego zamku pięknej dziewczynie. W powieści przeplatały się różne wątki, od najbardziej oczywistego wątku romantycznego i doceniania piękna wewnętrznego, przez relację ojca i córki, po tematy małomiasteczkowości, odrzucenia i niezrozumienia. Niezapomniane wrażenia z odbioru sztuki wzmocniły kostiumy i muzyka.
Dzięki uprzejmości pracowników kina „Światowid” w Elblągu uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach na temat historii kina. Poprzez podróż przez ponad 100 lat dziejów kina, zapoznali się z polską kinematografią i początkami kina.
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, wycieczkę zakończyliśmy degustacją lodów na elbląskiej starówce.
Elżbieta Lamparska, Renata Hałońko, Ewa Gościniak
Dodała: M.K.
W dniach 7 maja – 11 maja 2023 r. klasa 7a, 5 uczniów klas ósmych razem z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku oraz ich opiekunami: D. Szczesną, A. Woźniak, B. Pobiarżynem udała się na wycieczkę autokarową do Budapesztu. Razem grupa liczyła 46 uczestników.
Po nocnej podróży przez Czechy i Słowację uczestnicy wycieczki dotarli nad ranem na Plac Bohaterów, który należy do najważniejszych miejsc w stolicy Węgier. Tam spotkali się z przewodnikiem p. Ferencem Urbanem, który w interesujący sposób przedstawiał historię państwa węgierskiego i odkrywał tajemnice zabytków architektonicznych miasta. Zasłuchani w ciekawe opowieści o historycznych postaciach Budapesztu uczniowie udali się do Parku Vorosiget, w którym podziwiali nowoczesną budowlę Domu Muzyki z dachem w kształcie palety do farb. Następnie, skacząc po płytach wydających dźwięki, tanecznym krokiem ruszyli w stronę Muzeum Etnograficznego. Budynek przypomina rampę do jazdy na deskorolce i ma ogromny zielony dach, na którym mogą wypoczywać zmęczęni podróżujący. Dodatkowo z jego szczytu można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Podczas krótkiej przerwy od zwiedzania uczniowie udali się do atrakcyjnego miejskiego bazaru zwanego Wielką Halą Targową. Stamtąd wszyscy ruszyli w stronę strzelistej budowli zadziwiającej tysiącem wież i wieżyczek, którą okazał się węgierski Parlament. Kolejnym przystankiem dla zwiedzających była Bazylika św. Stefana, a następnie najstarsza w Europie klimatyczna linia metra M1 powstała w XIX w. Po dniu pełnym wrażeń dzieci pod opieką dorosłych ruszyły na odpoczynek do Hotelu Bara tuż obok Wzgórza Gelerta.
Następnego dnia w towarzystwie niezwykłego przewodnika, który urozmaicał zwiedzanie miasta ciekawymi legendami, opowieściami o przyjaźni polsko-węgierskiej połączonej ze wspólną historią i anegdotami, wszyscy wyruszyli na Wzgórze Zamkowe, aby podziwiać zamek królewski górujący majestatycznie nad prawym brzegiem Dunaju. Na chwilę zatrzymali się przed pałacem Sandora siedziby prezydent Węgier – p. Katarzyny Nowak, aby obserwować zmianę warty. Kolejno przeszli pod kościół Macieja z XVIII w. będącego świadkiem królewskich koronacji. W ramach przerwy dzieci pojechały na Wyspę Małgorzaty. Tam w otoczeniu zieleni i zwierząt nabierały sił, by móc korzystać z następnej przyjemności, jaką była wyprawa na Górę Gellerta – wzgórze o wysokości 235 m. Jednak największą atrakcją dnia był wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Przy dźwiękach Straussa i opowieściach przewodnika uczestnicy wycieczki podziwiali rozświetlony tysiącem świateł Budapeszt nocną.
Ostatni dzień upłynął uczniom na zwiedzaniu miast: Szentedere, w którym zakupiły przepyszne marcepanowe czekoladki, Wyszehradu oraz Eszttetergomu. To ostatnie miasto jest dla Węgrów niezwykle ważne, ponieważ było pierwszą stolicą kraju, kolebką jego państwowości i religii. Uczniowie zatrzymali się na chwilę przed największą i najważniejszą dla Węgrów Bazyliką z XIX w., a następnie ruszyli na taras widokowy, by zachwycać się pięknym widokiem na słowacki brzeg oraz malownicze zakole Dunaju.
Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, ponieważ Budapeszt to miejsce niezwykłe. Z pewnością na długo zostanie w pamięci uczestników wycieczki. Być może wrócą kiedyś do tego urokliwego miejsca, zwanego Paryżem Wschodu, aby na nowo odkrywać jego niezgłębione tajemnice.
Bogdan Pobiarżyn
dodała BB
12 maja 2023r. uczniowie klasy 1a i 3c wspólnie pojechali na wycieczkę do Elbląga. Obejrzeli spektakl "Piękna i Bestia", który był wystawiony przez Teatr Muzyczny "Syrenka" z Warszawy. Uczestniczyli również w warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu - "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Po warsztatach udali się na spacer po Starówce. Dzieci wróciły do domu zadowoleni i pełni wrażeń.
B. Dąbrowska, M. Maziarz
dodała:BD
Zakończył się szkolny konkurs skierowany do uczniów klas ósmych, pt. "Pierwsza pomoc przedmedyczna". Uczestnicy konkursu mieli zadanie przedstawić temat w formie plakatu. Pierwsze miejsce zdobyła Amelia Wiżyń z klasy 8a, zaś na drugim miejscu znalazła się praca Zofii Denisewicz z klasy 8c. Prace są wyeksponowane przy wejściu głównym do szkoły.
Organizatorem konkursu był p. Robert Łopacki, a prace oceniało jury w składzie: p. Ada Lech, p. Teresa Kiwit i p. Robert Łopacki. Gratulujemy
Robert Łopacki
Dodała: Joanna Furman
5 maja 2023 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pasłęku z klas 2a i 2c wybrały się do Biblioteki Publicznej w Pasłęku. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza, funkcjonowanie biblioteki, poznanie zasad korzystania z księgozbioru oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Wzięły też udział w warsztatach przygotowanych przez panią bibliotekarkę pt. "W krainie książek". Wizyta w bibliotece była ciekawym doświadczeniem. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości o pracy biblioteki oraz docenili zalety czytania książek.
Wychowawczynie: Renata Hałońko i Ewa Gościniak
Dodała: Joanna Furman
Nowa galeria Zajęcia w bibliotece została dodana do albumu fotograficznego
5 maja szkolne przerwy wielu uczniom upłynęły na kontakcie z martwym, a może jednak trochę żywym, językiem łacińskim.
Zadaniem uczestników quizu Łacińskie potyczki było odnalezienie kodów qr, przetłumaczenie ukrytych pod nimi sentencji i na koniec przekazanie ich do biblioteki szkolnej. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas 4 i to ich reprezentanci otrzymali tytuł Magister lingue latina oraz oceny celujące z języka polskiego. Są to: Aleksandra Bałaban i Kinga Łaszewska z 4c. Zadanie nie było łatwe. Translatory tłumaczyły czasem w sposób zabawny, a i szkolne chochliki nie ułatwiały zadania.
Wszystkim, którzy zmierzyli się z zadaniami gratulujemy.
Tak brzmiały poprawne odpowiedzi:
1. Non scholae, sed vitae discimus - Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia
2. Alea iacta est - Kości zostały rzucone
3. Veni, vidi, vici - Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem
4. De gustibus non est disputandum - Gusty nie podlegają dyskusji
5. Errare humanum est - Błądzić jest rzeczą ludzką (Seneka Starszy "Kontrowersje")
6. Spiritus movens - Duch sprawczy
7. Panem et circenses - Chleba i igrzysk
8. Nolens volens - Chcąc nie chcąc
9. Semper Fidelis - Zawsze wierny
10, Pro publico bono - Dla dobra publicznego (ogółu)
11. Lex retro non agit - Ustawa nie działa wstecz
12. Repetitio est mater studiorum - Powtarzanie jest matką nauki
13. Tabula rasa - Czysta, niezapisana tablica
14. Aurea mediocritas - Złoty środek, najlepsze wyjście (Horacy Pieśni).
15. Primum non nocere - Przede wszystkim nie szkodzić (zasada leczenia Hipokratesa).
16. Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem
17. Nomen omen - W nazwisku tkwi wróżba
18. Omnia mea mecum porto - Wszystko, co posiadam, noszę z sobą
19 . Historia est magistra vitae - Historia (jest) nauczycielką życia
20. Gutta cavat lapidem - Kropla drąży skałę [nie siłą, lecz ciągłym padaniem]
21. O tempora, o mores! - O czasy! O obyczaje!
22. Amor vincit omnia - Miłość zwycięża wszystko
23. Persona non grata - Osoba niemile widziana
24. Festina lente - Spiesz się powoli
25. Per aspera ad astra - Przez cierpienie do gwiazd
26. Carpe diem! - Chwytaj dzień (Horacy Pieśni)
27. Fortes Fortuna adiuvat - Śmiałym szczęście sprzyja (Terencjusz)
28. Manus manum lavat. - Ręka rękę myje (Seneka Młodszy)
Szkolny Konkurs Recytatorski "Utwory Adama Mickiewicza":
I miejsce: Alicja Koroblewska kl. 6b
II miejsce ex aequo: Pola Urbanowicz kl. 4c, Julia Przybyłowska kl. 7a, Zosia Żuk kl. 7a, Adam Jankowski kl. 4b,
III miejsce: Sebastian Stala kl. 7b
Adriana Lech
dodała BB
Dnia 28 kwietnia 2023r uczniowie klas 8b i 8c uczestniczyli w Akcji #Łączą nas drzewa. Zasadziliśmy w Nadleśnictwie Młynary sadzonki dębów, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie fragmentu lasu pod patronatem Jana Pawła II. Na zakończenie odbyło się ognisko. Poprzez takie działania każdy z uczestników może powiedzieć, ze ma swój kawałek lasu .Dziękuje pani Ewie Parzyszek z Nadleśnictwa Młynary za zaproszenie, wszystkim uczestnikom oraz pani Ani Kriszewskiej.
Barbara Bieńkowska
Występ uczniów klas 7a, 7b i 5 b z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Bogdan Pobiarżyn
dodała BB
Dnia 26 kwietnia 2023r uczniowie klas 4d i 8c w ramach tutoringu rówieśniczego uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Muzeum Archeologiczno- Historycznym w Elblągu pt. Historia w skrzyni zapisana, oraz zwiedzali wystawę poświęconą historii Elbląga. Po warsztatach odbyły się zajęcia sportowe w Activity Elbląg. Wszyscy zadowoleni i zdrowi oraz bogatsi w wiedze o Elblągu wrócili do domu. Dziękuję opiekunom pani Marzenie Jaworskiej i pani Małgorzacie Sacewicz oraz wszystkim uczestnikom.
Barbara Bieńkowska
24 kwietnia 2023 r. uczniowie klas piątych ubejrzeli spektakl pt. „Mały Książę” w wykonaniu Grupy Teatralnej Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Spektakl wyreżyserował Marcin Tomasik - aktor Teatru im. A. Sewruka w Elblągu oraz prowadzący Grupę Teatralną. Spektakl skłonił nas do refleksji nad własnym postępowaniem oraz uświadomił nam, że przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w naszym życiu. Byliśmy bardzo wzruszeni faktem, iż młodzi aktorzy są absolwentami naszej szkoły Dziękujemy serdecznie za niesamowite wrażenia! OBSADA: Aniela Dziemidowicz - absolwentka naszej szkoły Oliwia Wiśniewska - absolwentka naszej szkoły Amelia Markiewicz - absolwentka naszej szkoły Zofia Rzymska Kasia Mazuryk - absolwentka naszej szkoły Michael Albartowicz
Adriana Lech
dodała B.B.
Uczniowie klas 1B i 2B uczestniczyli w wycieczce do Hevelianum. Dzieci wzięły udział w warsztatach naukowych "Odlotowe balony", na których samodzielnie wykonywały eksperymenty naukowe i obserwowały zjawiska przyrodnicze. Następnie udały się na wystawę "Dookoła świata" - 7 kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk czekało na wszystkich uczniów ciekawych świata. Dzieci poznały miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla każdego z kontynentów.
Po wizycie pozostała zdobyta wiedza i wspomnienie świetnej zabawy.
Wychowawczynie: Matylda Karwaszewska i Marzena Szczepańska
ZBIERANIE OPŁAT ZA WYŻYWIENIE NA KONTO
DO 30.04.2023 r.
OPŁATA maj 2023
WPŁATY NA KONTO PROSZĘ DOKONAĆ DO 30.04.2023 DO GODZ. 15:00
PROSIMY O PRZESTRZEGANIE TERMINU PŁATNOŚCI.
Konto bankowe o numerze
05 8313 0009 0000 3489 2000 0080
W tytule przelewu proszę koniecznie umieścić imię, nazwisko, klasę ucznia oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata. Karteczki na dożywianie opłacone będą do odbioru w pokoju intendenta (klasy 4-8) i w świetlicy szkolnej przy ulicy Spółdzielczej (klasy 1-3 ).
------------------------------------------------------------------------
ZBIERANIE OPŁAT ZA WYŻYWIENIE U INTENDENTA
W dniach 25.04.2023 – 08.05.2023.
W pokoju intendenta w godz. 6:45 -13:00
W celu uiszczenia opłat u intendenta proszę wchodzić wejściem od strony parkingu.
Jakże niezwykłym doznaniem artystycznym była możliwość obejrzenia spektaklu “Adonis ma gościa” w wykonaniu aktorów elbląskiego Teatru im. Andrzeja Sewruka w Elblągu! Akcja rozgrywała się w… klatce dla ptaków. Adonis – zadufana w sobie papuga – nie wie nic o otaczającym go świecie. Wydaje mu się, że ma wszystko, ale wizyta Węgla zmienia życie papugi diametralnie. Ich spotkanie to zderzenie dwóch różnych charakterów i wizji świata, dlatego jest tak zabawne, ale i pouczające. Jak wytłumaczyć papudze, czym jest wolność? Ona nawet nie wie, że żyje w niewoli. Jak przekonać ją do ucieczki, skoro twierdzi, że jest jej dobrze? Jak się nie kłócić i nie dąsać? I czy można się zaprzyjaźnić, gdy tak wiele nas różni? Odpowiedź na te pytania znaleźliśmy w trakcie oglądania spektaklu.
Nasi uczniowie byli zachwyceni wspaniałą grą aktorską oraz scenerią. To była prawdziwa uczta artystyczna.
Wychowawczynie: Klementyna Najmoła i Anna Terech
Dodała: M.K.
20 kwietnia 2023 roku drużyna naszej szkoły w składzie: Hubert Pauksztełło, Szymon Pawelczyk, Jan Stańczyk, Filip Włoczewski z klasy 8 b wzięli udział w organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Zakres konkursu obejmował wiedzę o powstaniu Unii Europejskiej, krajach ją tworzących a także przygotowanie i zaprezentowanie plakatu o wybranym kraju unijnym. Zmaganiom wiedzowym towarzyszyły elementy rywalizacji sportowej.Drużyna naszej szkoły pokonała drużyny Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku i Szkoły Podstawowej w Rychlikach zajmując zaszczytne I miejsce.Oprócz pucharu i dyplomów uczniowie w nagrodę otrzymali karnety zajęć na Polu Golfowym Sand Valley.
Gratulujemy!
Opiekun drużyny: Marzena Jaworska
(dodała BB)
Dnia 23 kwietnia 2023, jak co roku zbieraliśmy fundusze na trenie miasta Pasłęk dla Elbląskiego Hospicjum.
Dziękuję wolontariuszom oraz ich opiekunom: pani Annie Adameczek i Pani Iwonie Kamińskiej
Barbara Bieńkowska
21 kwietnia uczniowie klas 4a, 4d i 4b wybrali się na wycieczkę do Łapina. W malowniczej scenerii mieli okazję poczuć się jak indiańskie plemię, budując tipi, wykonując pióropusze i strzelając z łuku. Aby zdobyć materiał budulcowy na tipi, dzieci musiały wykonać określone zadania, co nie byłoby możliwe bez odpowiedniej współpracy. Uczestnicy wycieczki musieli też zmierzyć się z niełatwym torem przeszkód, który pokonali wzorowo dzięki wzajemnej pomocy. Wszyscy wrócili we wspaniałych humorach i pełni wrażeń.
Marzena Jaworska, Joanna Furman
Dodała: Joanna Furman
Nowa galeria Łapino została dodana do albumu fotograficznego
Powered by aSc EduPage