Szkoła Podstawowa nr 3 w Pasłęku oferuje naukę w klasach ogólnodostępnych, integracyjnych, dwujęzycznych oraz terapeutycznych.
Jak wygląda nauka w klasie terapeutycznej?
Nauka w klasie terapeutycznej jest jedną z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, co oznacza, że jest dobrowolną i bezpłatną formą wsparcia udzielanego uczniowi. Klasy terapeutyczne tworzone są w naszej szkole, aby wspomóc uczniów posiadających opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, np. ze stwierdzoną dysleksją rozwojową. Dzięki dostosowaniu organizacji i procesu nauczania do specyficznych potrzeb edukacyjnych uczniów umożliwia się im aktywny rozwój.
Głównym założeniem nauki w klasie terapeutycznej jest dostosowanie metod i form pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów. Nauczyciele uczący w klasie terapeutycznej realizują zalecenia zawarte w opiniach PPP. Stosują metody polisensoryczne, oparte o materiał konkretny, obrazkowy i praktyczne działania ucznia, wydłużają również czas pracy dzieciom podczas wykonywania wszelkich zadań. Stosują aktywne metody nauczania, wykorzystują różnorodne materiały poznawcze oraz pomoce wizualne. Skupiają się na najistotniejszych treściach do opanowania, proponują zróżnicowane formy sprawdzania wiadomości, dozują wysiłek umysłowy m.in. dzielą zadania na krótkie etapy, pomagają w ich finalizowaniu oraz udzielają dodatkowych wskazówek w czasie pracy. Stwarzają sytuacje, w których uczniowie mogą odnosić sukcesy edukacyjne, dzięki czemu zwiększają motywację wewnętrzną dzieci do nauki oraz ich samoocenę. Dzięki atrakcyjności i zróżnicowaniu zajęć uczniowie na co dzień są bardzo zaangażowani, aktywnie pracują na lekcjach.
Niezwykle cenna jest współpraca nauczycieli uczących w klasie terapeutycznej oraz specjalistów pracujących w szkole,, gdyż pozwala zapewnić spójność oddziaływań edukacyjnych. Dzięki bieżącemu diagnozowaniu potrzeb i możliwości uczniów nauczyciele udzielają efektywnego wsparcia zarówno uczniom zdolnym, jak i uczniom mającym problemy w nauce. Istotne jest również to, iż klasa terapeutyczna nie może liczyć więcej niż 15 uczniów, co pozwala stworzyć warunki niezbędne do zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.
Warto rozważyć umieszczenie ucznia w klasie terapeutycznej, bowiem może być to dla niego najbardziej efektywna forma pomocy. Jesteśmy w stanie zniwelować objawy dysleksji, wyrównać braki szkolne, usprawnić koncentrację uwagi, zmniejszyć stany lękowe, wzmocnić prawidłowe zachowania oraz umiejętności interpersonalne.
Pozytywnie motywujemy do wysiłku umysłowego naszych uczniów oraz rozwijamy ich mocne strony!
Jak wygląda nauka w klasie dwujęzycznej?
Klasa dwujęzyczna to oddział, w którym zajęcia prowadzone są w dwóch językach: ojczystym i języku obcym. W przypadku naszej szkoły jest nim język angielski.
Język angielski w klasie dwujęzycznej jest nie tylko nauczanym językiem obcym, ale staje się również narzędziem, którym uczniowie posługują się w celu rozszerzania wiedzy z zakresu matematyki i geografii. Podstawą tworzenia oddziałów dwujęzycznych jest Zintegrowane Nauczanie Językowo-Przedmiotowe (Content and Language Integrated Learning CLIL). Metody, które wykorzystujemy w klasie dwujęzycznej to:
• Teoria inteligencji wielorakich H.Gardenera
• Total immersion - „zanurzenie” się w języku
• Nauczanie języka oparte na zadaniach (Task- Based Language Teaching, TBLT)
• Komunikacyjne nauczanie języka (Communicative Language Teaching, CLT)
• Metoda reagowania całym ciałem (TPR) i dramy.
Przepisy prawa oświatowego pozwalają na mniejszą liczebność klasy dwujęzycznej. Uczniowie tej klasy mają większą szansę przełamać barierę językową, lepiej komunikować się w języku obcym w mowie i piśmie. Badania przeprowadzone przez Peala i Lamberta potwierdzają uzyskanie lepszych wyników w nauce przez dzieci dwujęzyczne („The relationship of bilingualism to intelligence”, Peal, Lambert)
W praktyce uczniowie oddziału dwujęzycznego otrzymują:
- zwiększenie godzin j.angielskiego do 5 godzin tygodniowo (zamiast 3),
- dodatkowe 2 godziny matematyki prowadzonej w języku angielskim (4 godziny w języku polskim),
- dodatkową 1 godzinę geografii prowadzonej w języku angielskim (1 godzina w języku polskim).
Dwujęzyczność pomaga rozwijać kreatywność i poszerza horyzonty myślowe. Myślenie abstrakcyjne, dobre planowanie i wyszukiwanie najważniejszych informacji to umiejętności, które charakteryzują absolwenta klasy dwujęzycznej.
(dodała BB)